Autor: Zenon Wasilewski

Komentarze ekspertów

Bezpieczeństwo farmaceutyczne Polski

wasilewski.zenon.03.275x400Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przedstawił raport dotyczący bezpieczeństwa farmaceutycznego Polski. Jest to kolejny, ważny dokument (wraz z opracowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i PZPF „Programem rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego do roku 2030”), prezentujący problemy krajowego przemysłu farmaceutycznego, uwarunkowania zapewnienia pacjentom stałego dostępu do leków, ukazujący znaczenie krajowych producentów leków w tym zakresie i ich wpływ na gospodarkę.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – system ochrony zdrowia ma funkcjonować dla pacjentów

business.centre.club.01.400x214W piątek, prezydent Andrzej Duda powołał Narodową Radę Rozwoju. Jej pierwsze posiedzenie poświęcone było bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków.
W ramach Rady wyodrębniono 10 sekcji tematycznych, m.in. sekcję ochrony zdrowia. Tworzą ją wybitni eksperci o różnym doświadczeniu i odmiennych poglądach: dr Leszek Borkowski (koordynator sekcji), Marek Balicki, prof. dr hab. Piotr S. Czauderna, dr Maciej Dercz, prof. dr hab. Ewa B. Marcinowska-Suchowierska, dr Jerzy Milewski, Maria Ochman, prof. dr Waldemar Priebe, dr hab. Piotr Przybyłowski, prof. dr hab. Piotr Radziszewski. Te nazwiska gwarantują pluralizm i nową jakość debaty publicznej o naszym zdrowiu. Ich zadaniem będzie przygotowywanie opinii, ekspertyz a także założeń merytorycznych do prezydenckich ustaw dotyczących ochrony zdrowia.
Przebieg piątkowej debaty potwierdził, że o zdrowiu Polaków można dyskutować ponad podziałami bez politycznych uprzedzeń i awantur. Dyskutowano jak naprawić system ochrony zdrowia by w pełni zagwarantować obywatelom konstytucyjne prawo dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

12 mld zł z funduszy europejskich na ochronę zdrowia

business.centre.club.01.400x214Polska uzyskała od Komisji Europejskiej gwarancję otrzymania 12 mld zł finansowego wsparcia projektu planu ratunkowego dla ochrony zdrowia. To niemal równowartość 20 proc. rocznego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Uzyskane środki unijne  zostaną przeznaczone na unowocześnienie naszego systemu ochrony zdrowia.  Większość na inwestycje i modernizację oraz nowe wyposażenie szpitali, podstawową opiekę zdrowotną (POZ) i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS), kształcenie kadr medycznych i profilaktykę zdrowotną.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Zmiany w przepisach dotyczących badań lekarskich pracowników

wasilewski.zenon.03.275x400Za tydzień, 1 kwietnia, zacznie obowiązywać znowelizowany art. 229 Kodeksu pracy, który m.in. ogranicza sytuacje, w których bezwzględnie wymagane jest skierowanie na badania wstępne. Zmiany w przepisach dotyczących badań lekarskich pracowników to krok w dobrym kierunku, korzystny zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Osoby zmieniające pracę nie będą musiały robić nowych badań lekarskich, jeśli już te posiadane będą nadal aktualne, a warunki pracy na nowym stanowisku będą podobne jak na poprzednim.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Zawód technika farmaceutycznego powinien pozostać

wasilewski.zenon.03.275x400Trwają konsultacje społeczne projektu zmiany rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, stanowiącego wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie z 7 września 1991 roku o systemie oświaty. Na wniosek ministra zdrowia rozporządzenie przewiduje wygaszanie w roku szkolnym 2016/2017 kształcenia w zawodzie m.in. technik farmaceutyczny, prowadzonego przez szkoły policealne. W ocenie BCC arbitralne pozbawienie dostępu do tego zawodu pozostaje w sprzeczności z prowadzoną konsekwentnie przez rząd polityką deregulacji zawodów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Potrzebne zmiany w funkcjonowaniu NFZ

wasilewski.zenon.03.275x400Minister zdrowia ogłosił konkurs na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Z aprobatą przyjmujemy tę decyzję. Zakończy to „interregnum” po odwołaniu 17 grudnia 2013 r. Agnieszki Pachciarz. Przedłużający się wakat na tym stanowisku to szkodliwa praktyka – stwarza wiele niejasności interpretacyjnych związanych z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych, co powoduje szereg wątpliwości co do obowiązującej mocy prawnej zarządzeń p.o. prezesa NFZ i podejmowanych na ich podstawie decyzji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Komentarz BCC do projektu założeń nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej

wasilewski.zenon.250xMinisterstwo Zdrowia opublikowało projekt założeń do nowelizacji  ustawy o zmianie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U nr 112 ppz. 654 wraz z p. zm.) przekazany do Komitetu Rady Ministrów. BCC wielokrotnie zgłaszał wątpliwości interpretacyjne niektórych jej przepisów. W naszych opiniach i stanowiskach wskazywaliśmy na konieczność podjęcia decyzji dotyczących, w szczególności, obowiązkowego ubezpieczenia podmiotów prowadzących szpitale. Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że nasze sugestie zostały uwzględnione.

CZYTAJ WIĘCEJ

Ubezpieczenia zrujnują finanse prywatnych i publicznych szpitali

wasilewski.zenon.250xNarasta niezadowolenie i sprzeciw społeczny przeciwko nowym zasadom i warunkom ubezpieczenia szpitali. Oprócz obowiązkowej polisy OC, której składki wzrosły czterokrotnie, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r., szpitale mają obowiązek zawarcia dodatkowego, kosztownego ubezpieczenia z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych. Dla szpitali to bardzo poważne obciążenie finansowe, które negatywnie wpływając na dostępność i jakość świadczeń medycznych, uderzy rykoszetem w przedsiębiorców i pacjentów.

CZYTAJ WIĘCEJ
0007
Uncategorized

W interesie państwa, pacjentów i przedsiębiorców konieczna jest nowelizacja ustawy refundacyjnej

Ustawa z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych budzi w dalszym ciągu szereg kontrowersji i zastrzeżeń nie tylko przedsiębiorców z branży farmaceutycznej, ale także prawników, konstytucjonalistów, ekonomistów, lekarzy i aptekarzy oraz pacjentów. Zdaniem BCC, nowy Minister Zdrowia powinien rozważyć zmianę terminu wejścia w życie tej ustawy określonego na 1 stycznia 2012 r. i przesunąć go o kolejne 12 miesięcy. Wymaga to jednak jej nowelizacji, przeprowadzonej zgodnie z art. 118 Konstytucji RP, i politycznej decyzji rządzącej większości parlamentarnej. Czas biegnie, a jedynie rządowi przysługuje prawo szybkiej ścieżki legislacyjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1